Youtube

Ana Sayfa Dünya Anayasa değişiklik teklifinin içeriğinde neler var?

Anayasa değişiklik teklifinin içeriğinde neler var?

Son günlerin en önemli konularının başında gelen Anayasa teklifi ve başkanlık sistemi teklifi içerisinde yer alan maddeler belli olmaya başladı.

Giriş Tarihi: 16 Kasım 2016 Çarşamba 11:13
Anayasa değişiklik teklifinin içeriğinde neler var?

AK Parti'nin MHP'ye sunduğu anayasa değişiklik teklifinin ayrıntıları ortaya çıkmaya başladı. Teklifte, "Başkan" yerine "Cumhurbaşkanı" ifadesi yer alıyor.

15 maddeden oluştuğu belirtilen teklifte, "Türkiye Cumhuriyeti’nin başı, Türkiye Cumhurbaşkanı'dır" ifadesi yer alıyor. Edinilen bilgilere göre, Bakanlar Kurulu, Cumhurbaşkanı tarafından atanacak.

Cumhurbaşkanı, kabinenin 4'te üçünü, milletvekili olmayan isimlerden oluşturabilecek. Başbakanlık makamanının kaldırılması, yerine Cumhurbaşkanı yardımcısı makamının getirilmesi planlanıyor.

Teklifte, "Bakanlar Kurulu'nu Cumhurbaşkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı yönetir" ifadesinin yer aldığı belirtiliyor.

MHP, Cumhurbaşkanı'nın yetki ve sorumluluğu arasında paralellik olmasını talep ediyordu. AK Parti'nin teklifinde, HMP'nin bu hassasiyetini dikkate aldığı belirtiliyor. Cumhurbaşkanı ve milletvekili seçimlerinin 5 yılda bir yapılması öneriliyor.

AK Parti'nin teklifi, MHP Afyonkarahisar Milletvekili Mehmet Parsak tarafından inceleniyor. Parsak ve AK Parti Genel Sekreteri Abdülhamit Gül, düzenlemeye son şeklini vermek için çalışacak.

NTV

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık