Youtube

Ana Sayfa Teknoloji Google net karı artırdı hisselerini geri alıyor

Google net karı artırdı hisselerini geri alıyor

Amerika Birleşik Devletlerinin internet hayatındaki en önemli kuruluşlarının başında gelen ve internet dünyası başta olmak üzere birçok sektörde boy gösteren Google net karını artırdı.

Giriş Tarihi: 28 Ekim 2016 Cuma 11:52
Google net karı artırdı hisselerini geri alıyor

Google ve ana kuruluşu Alphabet'in bu yılın üçüncü çeyreğinde net kar ve gelirlerinin artmasının ardından 7 milyar dolarlık hisseyi geri alınacağı duyuruldu.

Alphabet'ten yapılan açıklamaya göre, şirketin 2016 üçüncü çeyreğindeki net karı geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 20 artarak 22,45 milyar dolar oldu. Şirket, 2015'in temmuz-eylül döneminde 18,67 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Geçen yılın üçüncü çeyreğinde 4 milyar dolar gelir elde eden Alphabet'in, bu yılın aynı dönemindeki geliri de yüzde 27,5 artışla 5,1 milyar dolara çıktı.

Alphabet'in bünyesinde bulunan Google'ın da net kar ve geliri arttı.

Şirketin 2016 üçüncü çeyreğindeki net karı yüzde 17,2 artışla 6,8 milyar dolara yükseldi. Google, geçen senin aynı döneminde 5,8 milyar dolar net kar açıklamıştı.

Google'ın geçen yılın temmuz-eylül dönemindeki geliri 18,53 milyar dolarken, bu senenin aynı döneminde yüzde 20,1 artışla 22,25 milyar dolara ulaştı.

Ayrıca Google'ın reklam gelirlerinin de 2016'nın üçüncü çeyreğinde yüzde 17,8 artışla 19,8 milyar dolara ulaştığı bildirildi. Şirketin reklam gelirleri 2015'in üçüncü çeyreğinde 16,8 milyar dolardı.

Alphabet hisseleri, New York borsasının kapanmasının ardından gerçekleşen sınırlı işlemlerde yüzde 2,5 değer kazanarak 837,75 dolara ulaştı. Beklentilerin üzerinde gelen bilançonun şirketin hisselerine asıl yansıması haftanın son işlem gününde olacak.

HİSSELERİNİ GERİ ALACAK

Elinde 80 milyar dolardan fazla nakdi bulunan şirket bir yıl sonra ikinci kez geri alım emrini verdi. Geçen sene 5 milyar dolarlık hissesini piyasadan geri toplayan teknoloji devi bu sefer 7 milyar dolarlık geri alım yapacak.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Büyük ekranlı telefon satışları yüzde 83 arttı

Büyük ekranlı telefon satışları yüzde 83 arttı

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık