Youtube

Ana Sayfa Yaşam KYK burs sonuçları ne zaman, nereden açıklanacak?

KYK burs sonuçları ne zaman, nereden açıklanacak?

Üniversitelere yeni başlayan ve geçtiğimiz yıllarda burs ve kredi alamayan öğrenciler için burs veya kredi alma umudu doğdu. KYK'nın Kasım içerisinde açıklayacağını duyurduğu KYK BURS VE KREDİ Sonuçları ne zaman, nerede açıklanacak? İşte ayrıntılar..

Giriş Tarihi: 8 Kasım 2016 Salı 10:52
KYK burs sonuçları ne zaman, nereden açıklanacak?

KYK burs sonuçları sorusunu soran yüzbinlerce öğrenci durumunun ne olacağını merak ediyor. Kredi ve Yurtlar Kurumu yurt sonuçlarını açıkladıktan sonra Dikey Geçiş Sınavı'ndan dört yıllık üniversiteyi kazanan öğrenciler burs başvurusunu açmıştı.

Üniversite öğrenciler ne zaman açıklanacak sorusunu sorarken bir taraftan da KYK burs ücretleri ne kadar olacak? Burs başvurularında son tarih 12 Ekim’di. Aradan iki hafta geçmesine rağmen kurumdan bir sonuç çıkmadı. Neden? Kredi ve Yurtlar Kurumu, dört yıllık üniversite kazanan öğrenciler için başlattığı burs başvurularından sonra, Genel Müdür Sinan Aksu’nun “DGS tercih sonuçları”nı bekliyoruz açıklamasını yaptı. Gerek lisans gerek önlisans başvuruları ayrı ayrı sonuçlandırmaktan ziyade hepsini aynı anda açıklama kararı alan kurum, bu yüzden sonuçları açıklamamaktadır. DGS üzerinden KYK burs başvurusu 28 Ekim’de sona erdi.

SONUÇLAR EN YAKIN HANGİ TARİHTE AÇIKLANIR?

Gerek Kredi ve Yurtlar Kurumu olsun gerek devletin diğer kurumları olsun (ÖSYM, MEB, Bakanlıklar) başvuruları ve sonuçları iki hafta içerisinde açıklamaktadır. Bu süre katılımın oranına göre uzamaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu, DGS üzerinden burs başvurusunun hemen ardından sonuçları değerlendirmeye alacak. Tüm sonuçlar ise en erken Kasım’ın ikinci haftası açıklanabilir.

BURS VE KREDİ ÜCRETLERİ NE KADAR OLACAK?

2016 – 2017’de KYK burs ve kredi ücretleri 400 Türk Lirası olacak. Geçen sene 320 Türk Lirası olan burs bu sene 80 Türk Lirası zam ile 400 Lira oldu. Dönemin Başbakanı Ahmet Davutoğlu, 2016 yılında burs ücretlerinin artacağını söylemişti. Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürü Sinan Aksu ise üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için müjdeli haber verdi. Genel Müdür Aksu, üniversite 1’inci sınıfta okuyan öğrenciler burslarını Ocak ayında değil Kasım ayında alacaklarını açıkladı.

Hangi bankadan alınacak?

Burs ve kredi ücretleri Ziraat Bankası'ndan alınacaktır. Banka, öğrencilere bankamatik kart vererek burs veya kredi ücretlerini alabilecekler.

YORUMLAR
Henüz kimse yorum yapmamış, ilk yorum yapan siz olun.
Bu Kategorideki Diğer Haberler
Bu habere de bakabilirsiniz Kar geliyor!

Kar geliyor!

Kurumsal

İçerik

Gündem

Siyaset

Teknoloji

Yukarı Çık